Płytki łazienkowe – nowe kształty i obowiązujące trendy

Ogromny wybór płytek ceramicznych, którym jesteśmy raczeni przez projektantów i producentów, może mieć swoje dobre i złe strony. Przede wszystkim możliwość decydowania o wzorach, kształtach i wielkościach może sprawić, że będziemy mieli więcej możliwości kreacyjnych i z łatwością wyczarujemy w przestrzeni naszego mieszkania taką łazienkę, jaką tylko sobie wymarzymy. Jednocześnie może to pociągać za sobą skutki uboczne w postaci niemożności zdecydowania się na konkretny produkt. W gąszczu tysięcy propozycji łatwo gubimy się zapominając o tym, na co powinniśmy zwrócić uwagę, który kolor byłby lepszy, a które płytki trwałe, solidne i odporne na ścieranie. Nie zawsze jesteśmy też świadomi tego czego oczekujemy, potrzebujemy i na co zwracać uwagę, dlatego też zwykle decydujemy się na zakup „pierwszego lepszego” towaru, który w praktyce może okazać się nietrafiony i na tyle kruchy, że już po kilkunastu tygodniach czy miesiącach staniemy przed koniecznością podjęcia się kolejnego remontu.

Żeby uniknąć czarnego scenariusza postarajmy się dobrze przemyśleć swoją decyzję, na spokojnie wybrać model i producenta, a później zastanowić się nad tym, jak właściwie miałaby wyglądać nasza wymarzona łazienka – jakie kolory powinny w niej dominować, czy decydować się na wprowadzenie dekorów, wybrać silne kontrasty czy też bardziej stonowane kolory ziemi. Dzięki temu będziemy wiedzieli czego szukamy, więc łatwiej będziemy selekcjonować pojawiające się oferty producentów. A jest ich niemało. Płytki łazienkowe zyskały sobie status pożądanego towaru, a ich popularność stała się tak wielka, że obecnie tworzy się całe kolekcje płytek, ulegające trendom i modom zmieniającym się praktycznie co sezon. Przy projektowaniu wzorów pracują już wyspecjalizowani designerzy i ludzie znający się na wzornictwie przemysłowym, dzięki czemu mamy niezwykłą możliwość wyczarowania z przeciętnego pomieszczenia małego dzieła sztuki. Ze względu na to, że projektanci wzorują się na różnych obiektach i nawiązują w swoich pomysłach do różnych źródeł, otrzymujemy możliwość nie tylko przyjrzenia się obowiązującym trendom wzorniczym, ale i stworzenia wnętrza niemal w dowolnym stylu – od minimalistycznego po nowoczesne. Uwagę zwraca bez wątpienia sposób podejścia do koloru, zwłaszcza, że do tej pory dominującym był klasyczny kolor biały.

łazienkiObecnie w kolekcjach łazienkowych odchodzi się od niego na rzecz barw kontrastowych, mocnych lub utrzymywanych w tonacji pasteli. Jeżeli już pojawia się w projekcie biel, jest zwykle jedynie tłem dla jakiegoś wyrazistego detalu, na przykład dekoru o wzorze kwiatów czy kształtów geometrycznych. Biel wydaje się nam nudna i mdła, dlatego też chętnie ulegamy modom i decydujemy się na ognistą czerwień czy łagodną zieleń zapominając o tym, że trendy zmieniają się niemal tak szybko, jak pomysły producentów i projektantów. Ze względu na to, że niewielu z nas stać na to, aby wymieniać płytki łazienkowe raz do roku, nie spisujmy na straty klasyki oraz stonowanych barw. Wbrew pozorom tego typu rozwiązanie może być bardziej opłacalne, ze względu na to, ze biel jest nieprzemijająca i ponadczasowa. Jej nienarzucający się kolor ułatwia też manipulowanie dodatkami, zatem jeżeli chętnie poddajemy się modzie, będziemy mieli więcej możliwości kreacyjnych. Za pośrednictwem intensywnie kolorowych ręczników, dywanów, dużych mebli czy też drobnych akcesoriów, będziemy mieli możliwość zabawy barwą i formą, wyczarowując za każdym razem przestrzeń o innym wyrazie – nadbudowanym za każdym razem na stałej bazie i podstawie, jaką jest klasyczna biel. Pamiętajmy, że remont łazienki wykonywany jest zwykle raz na kilka lat, nie warto więc decydować się na płytki łazienkowe, które szybko się nam znudzą.

Oczywiście każdy wybiera to, co mu odpowiada, dlatego też – wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów – producenci tworzą ceramikę w kolorze niebieskim, zielonym oraz różnych ich tonacjach, od ciepłej po zimną. Inspiracje czerpane są garściami z rozmaitych kultur, epok i zjawisk, dlatego też operując różnymi kolekcjami mamy możliwość kreowania dowolnej płaszczyzny, uzyskując docelowo pomieszczenie w dowolnym stylu. Nieprzemijający od lat jest minimalizm, dlatego też za pośrednictwem prostych płytek można zaaranżować wnętrze monochromatyczne, surowe i chłodne, które – przełamane dekorem wzorzystym czy geometrycznym – może nadać łazience określonego, ustalonego wyrazu. Moda na pop-art sprawiła, że w ciągu ostatnich kilku lat pojawiły się płytki łazienkowe w mocnych i nasyconych barwach, z reliefowymi wzorami, nawiązującymi do stylu sztuki nowoczesnej. Moda na orient sprawiła też, że do biur projektowych powróciły wzory stylizowane kulturą Wschodu, nadające łazienkom określony charakter. Różnorodność może więc nieco nas przerażać, ale w efekcie końcowym z pewnością znajdziemy idealne płytki dla siebie. Odwiedzając stronę producenta można szybko i łatwo przejrzeć aktualne oferty, które z pewnością (właśnie dzięki różnorodności) zaspokoją nawet najbardziej niewybredny gust.

Różnorodność płytek nie pojawia się tylko w przestrzeni koloru, ale i kształtu czy rozmiaru. Do wyboru mamy bowiem zarówno duże płytki łazienkowe, jak i drobne elementy, takie jak chociażby kostki mozaikowe. Różnorodność dostępnych formatów, kształtów umożliwia i znacznie ułatwia dowolne komponowanie przestrzeni niemal każdej łazienki, bez względu na to, jaki posiada kształt i wielkość. Płytki wielkoformatowe, na przykład takie w wymiarze 60×60 cm, mogą być bez problemu łączone z płytkami o wymiarze 20×20 cm, niezwykle ciekawe realizacje uzyskuje się także wtedy, kiedy zestawia się ze sobą płytki prostokątne z płytkami w kształcie kwadratu. Swoboda wyboru rozmiaru płytek jest niezwykle cenna w przypadku posiadaczy małych łazienek, które za pomocą kilku drobnych zabiegów, z łatwością można optycznie powiększyć i sprawić, że wizualnie będzie bardziej przestronne. Dekory mogą być niezwykle cennym elementem wykończenia, nie powinniśmy jednak przesadzać z ich stosowaniem, ze względu na to, że ich nadmiar może być przytłaczający i dominować w przestrzeni. Postarajmy się więc dobrze przemyśleć swoją decyzję i udać się do sklepu wtedy, kiedy będziemy mieli już określoną wizję łazienki. Oszczędzimy sobie wtedy czasu, nerwów i wydawania pieniędzy na płytki łazienkowe, które nie spełnią później naszych oczekiwań.