Przetwornica

Podstawowym elementem wyposażającym wiele urządzeń jest przetwornica. Jej pełna nazwa brzmi przetwornica napięcia. Jest ona wymiennie stosowana z dwiema innymi: konwerter mocy oraz przekształtnik napięcia. Występują w dwóch wersjach, jako przetwornice elektryczne lub elektromechaniczne. Na rynku wprowadzającym do sprzedaży tego typu urządzenia istnieją także przetwornice LED.

Zadaniem, jakie musi spełniać każda przetwornica, czy to przetwornica zwykła, czy też przetwornica LED, jest zasilanie takich odbiorników energii elektrycznej z układów zasilających, które nie mają możliwości na bezpośrednie połączenie z odbiornikiem. Przetwornica wytwarza prąd, który jest wyższy od swojego własnego napięcia zasilania. Przetwornica znajduje swoje zastosowanie w samochodach, np. jako zasilanie lampy ksenonowej. Ogólnie, przetwornice stosuje się w :

  • układach zasilających, które wymagają zastosowania napięcia, które będzie raz podwyższone, a raz obniżone, a więc chodzi o znaczne i częste różnice pomiędzy napięciami
  • układach zasilających, w których napięcie jest cały czas prawie jednakowe, ale odbiornik potrzebuje większej stałości parametrów, niż może mu zapewnić inne źródło prądu
  • sytuacji, kiedy potrzebna jest zmiana częstotliwości mocy prądu przemiennego
  • w sytuacji, kiedy potrzeba zmienić napięcie stałe na przemienne lub odwrotnie

Przetwornice LED, w odróżnieniu od pozostałych, różnią się tylko tym, że przeznaczone są tylko i wyłącznie do oświetlenia ledowego w samochodach. Można to nawet sprecyzować i powiedzieć, że są to specjalne moduły LED.

Tym, co charakteryzuje przetwornice jest fakt, że ich działanie prowadzi do jak najmniejszej straty mocy. Jest to bardzo ważne i korzystne. Jednocześnie, gdy strata mocy jest stosunkowo niewielka, sprawność konwertera, czyli przetwornicy, jest wysoka.