Projektowanie kuchni – samodzielnie czy z profesjonalistą?

Przyjęło się, że kuchnia jest miejscem, w którym przygotowujemy posiłki, jednak zapominamy, ze jeszcze do niedawna kuchnia była sercem domu, gdzie spędzało się czas na rozmowach przy wspólnym obiedzie. Współcześnie, kiedy jesteśmy coraz bardziej zabiegani, to właśnie kuchnia może być miejscem, w którym będziemy mogli spędzić ze swoimi bliskimi chociaż parę chwil. Ze względu na to, że nie każdy z nas może sobie dzisiaj pozwolić na stworzenie w swoim mieszkaniu pomieszczenia typowo jadalnego, to właśnie w kuchni znajduje się stół, który na przestrzeni wieków stał się już niemal symbolem w całej naszej kulturze europejskiej.

 Stół, a więc także wspólnie spożywane posiłki, należą do rozbudowanej symboliki domu oraz domowego ogniska. Ołtarz w katolickich kościołach, także nawiązuje do tej tradycji przekształcając się w rzeczywistości w stół, przy którym przygotowuje się wspólny posiłek. Mówiąc o „suto zastawionym” stole, mamy zwykle na myśli gościnność, dlatego też wyraźnie widać, że w zależności od jego tradycji, możemy znaleźć dziesiątki przykładów na istotność tego elementu. Być może dzisiaj stół nie jest już tak bardzo ważny, jak jeszcze kilkanaście lat temu, faktem jest jednak, że coraz więcej czasu spędzamy w przestrzeni naszych kuchni. Być może ogromną rolę odegrały tutaj wszelkiego rodzaju programy telewizyjne propagujące zdrowy tryb życia oraz pokazujące sposoby na przyrządzanie ciekawych i smacznych potraw, a także działania celebrytów oraz gwiazd kina, które regularnie publikują swoje książki kucharskie z przepisami na najlepsze ciasta czy zdrowe obiady. Ze względu więc na to, że wielu z nas coraz poważniej zaczęło podchodzić do kwestii kulinarnej, dokładamy wszelkich starań, aby nasza kuchnia była miejscem „z prawdziwego zdarzenia” i była urządzona dokładnie tak, jak to sobie wyobraziliśmy. Właśnie dlatego projektowanie kuchni jest taką ważną sprawą i nie powinno być traktowane powierzchownie. We wszystkich szafkach, szufladach i schowkach przechowywane są najpotrzebniejsze akcesoria, naczynia i produkty żywnościowe, dlatego też przestrzeń kuchni możemy potraktować jako miejsce pracy, które powinno być w pełni funkcjonalne i całkowicie uwzględniać nasze potrzeby, oczekiwania i możliwości architektoniczne wnętrza, którym dysponujemy. Architektura ma tutaj niebagatelne znaczenie, przede wszystkim dlatego, że mało kto może pochwalić się przestronnym domem czy mieszkaniem. Większość z nas dysponuje ograniczoną powierzchnią użytkową, przez co wszelkiego rodzaju remonty czy zmiany ograniczają się praktycznie do upychania wszystkich niezbędnych przedmiotów w jednym miejscu i ustawianie ich tak, żeby jakoś wszystko się ze sobą komponowało. Projektowanie kuchni daje nam nowe możliwości, ponieważ pozwala na maksymalne wykorzystanie pomieszczenia, zagospodarowanie każdego kąta i sprawienie, że nasze stanowisko pracy będzie wyglądało tak, jak należy, czyli będziemy w stanie sięgać po wszystko, co niezbędne, praktycznie bez ruszania się z miejsca. Ze względu na to, że zależy nam na całkowitej funkcjonalności wnętrza, korzystanie z porad profesjonalnych biur projektowych może być strzałem w dziesiątkę i pomóc wykorzystać czy zaplanować przestrzeń tak, aby służyła nam jak najdłużej.

cupcakes Ze względu na to, ze producenci mebli kuchennych na każdym kroku nas rozpieszczają, mamy możliwość stworzenia kuchni swoich marzeń i dopasowania jej do charakteru całego naszego mieszkania. Minęły już czasy, kiedy meble kuchenne ograniczały się tylko i wyłącznie drewnianych klocków ozdobionych pstrokatą okleiną. Nowoczesne sprzęty i szafki to wyroby najwyższej jakości, które posiadają odmienne funkcje, kolorystykę, motywy dekoracyjne oraz tworzywa, dzięki czemu jeszcze lepiej mogą wpisać się w nasze oczekiwania. Dzięki przemyślanym działaniom możemy dołożyć wszelkich starań, żeby nasza kuchnia była dokładnie taka, jak trzeba. Projektanci na podstawie naszych wskazówek z pewnością doskonale będą wiedzieli jaki styl i kolorystykę mebli nam zaproponować, żeby służyły nam jak najdłużej i jak najlepiej odpowiadały naszemu gustowi. Ze względu na to, że kuchnia – podobnie zresztą jak łazienka – jest miejscem, które remontujemy zwykle raz na kilka lat, warto zadbać, żeby wszystkie materiały wykończeniowe oraz materiały budowlane były najwyższej jakości i służyły nam w niezmienionym stanie tak długo, jak będziemy tego potrzebowali. O ile kanapę w salonie czy ścianę w przedpokoju bez problemu wymienimy czy przemalujemy, o tyle wymontowywanie szafek czy skuwanie płytek ceramicznych może być dla nas kosztowne i kłopotliwe. Zamiast stawać przed koniecznością remontowania wnętrza co sezon, stworzymy doskonały projekt kuchni tak, aby była miejscem , w którym chętnie będziemy spędzać czas i które będzie służyło nam niezależnie od zmieniających się trendów czy naszych upodobań. Współczesne kuchnie coraz częściej wchodzą w przestrzeń salonu, dlatego też aranżacja oraz wystrój kuchni powinien nawiązywać do stylu salonu. Wszelkiego rodzaju wyspy kuchenne, otwarte blaty czy wręcz salony kuchenne, dają nieskończone możliwości projektowe i pozwalają na najlepsze wykorzystanie miejsca, którym dysponujemy.

 Projektowanie kuchni może się odbywać na różne sposoby, mamy więc możliwość zlecenia profesjonalnej firmie stworzenia mebli na nasze specjalne zamówienie, możemy skorzystać z pomocy biura projektowego, albo samodzielnie zaaranżować swoją upragnioną przestrzeń kuchenną. O ile posiadamy smykałkę do dekorowania wnętrz i uwielbiamy wszelkiego rodzaju zabawy z tworzywami i meblami, mamy zielone światło i nieskończoną ilość możliwości, jednak kiedy nie do końca wierzymy w swój gust, warto poprosić profesjonalistę o pomoc. Nawet jeżeli nie zdecydujemy się na pełną współpracę, dekorator naszkicuje nam swoją wizję naszej kuchni, zaproponuje konkretne działania, podsunie kilka pomysłów albo zwróci naszą uwagę na wszelkiego rodzaju nowości, które praktycznie co sezon pojawiają się w sklepach meblarskich. Ze względu na to, że współcześnie możemy wyróżnić wiele typów kuchni, możemy czuć się nieco zagubieni wśród tysięcy produktów i kolorów mebli.