Praca z narzędziami

Każdy zakład pracy zobowiązany jest do tego, aby wykonywać swoje zadania zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy. Ma to na celu ochronę pracowników przed wypadkami oraz innymi szkodliwymi sytuacjami, które mogą wpłynąć negatywnie na ich zdrowie. Do obowiązków pracodawcy należy więc dopełnienie wszystkich formalności z tym związanych – zapewnienie odpowiedniego, ergonomicznego stanowiska pracy, zagwarantowanie pracownikowi możliwości wykonywania swoich zadań tak, aby nie musiał być on narażony na jakieś niedogodności. Jeśli w zakładzie wykorzystuje się różnego rodzaju maszyny czy też narzędzia pneumatyczne, elektronarzędzia, narzędzia pomiarowe i inne, wówczas również niezbędne jest to, aby były one należycie zabezpieczone. To właśnie w większości przypadków one są odpowiedzialne za wypadki przy pracy i to te najcięższe. Oczywiście, bardzo duże znaczenie ma również to, jak przeszkoleni są pracownicy.

Wypadki zdarzają się też bardzo często wtedy, gdy ktoś zajmuje się operowaniem maszyną czy urządzeniami, co do których nie ma uprawnień czy też obsługuje je nieodpowiednio, bez zachowania wszystkich związanych z tym zasad bezpieczeństwa. Jak zatem podnosić poziom ochrony pracowników, którzy pracują na stanowiskach, gdzie obsługuje się narzędzia pneumatyczne czy elektronarzędzia innego rodzaju? Na pewno warto pomyśleć o zamontowaniu na nich czegoś takiego jak balansery. Czym one są i jakie jest ich zadanie? W jaki sposób wpływają one na bezpieczeństwo? Aby znaleźć odpowiedź na swoje pytania związane z narzędziami odwiedź bazę http://a-b.com.pl/baza-wiedzy/44-narzedzia-inne. Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej. Przede wszystkim trzeba wskazać, że bardzo wiele zależy do samego stanowiska, co zostało już zaznaczone. Na szczęście balansery i narzędzia pneumatyczne mogą ze sobą świetnie współpracować, gwarantując zarówno ochronę, jak i możliwość nieograniczonego korzystania z narzędzi w wyznaczonym zakresie.

Balansery, które nazywane są inaczej odciążnikami, mają za zadanie właśnie odciążać różnego rodzaju przedmioty, które są na nich umieszczane. Najczęściej są to narzędzia, ale zakres ich wykorzystania jest też o wiele większy, na przykład można używać ich do transportu bliskiego na stanowisku pracy. Jeśli do narzędzi podłączy się balanser, wówczas są one odciążone, więc korzystanie z nich może być o wiele bardziej efektywne. Objawia się to między innymi tym, że jest się w stanie wykonywać wiele czynności szybciej oraz dokładniej, ponieważ narzędzie podtrzymywane jest przez balanser i tym samym nie trzeba nigdzie go odkładać, aby następnie znów brać do rąk, co też zajmuje więcej czasu i oczywiście też naraża na wypadki. Jeśli narzędzia pneumatyczne trzyma się jedynie w rękach, bez żadnego zabezpieczenia w postaci odciążnika, wówczas szansa na to, że upadną czy też wyślizgną się z rąk jest o wiele większa, co przekłada się na wypadkowość.

Trzeba również koniecznie pamiętać, że narzędzia są bardziej narażone na uszkodzenia, gdy nie będą właściwie użytkowane, odkładane na miejsce. W takim przypadku balanser jest doskonałym rozwiązaniem, dzięki któremu będzie można sprawić, że wszystkie te działania staną się o wiele bardziej bezpieczne i skuteczniejsze, jak zostało to już wcześniej zakomunikowane. Balansery mogą być łączone z narzędziami na wiele różnych sposobów. Między innymi można je zamontować tak, aby poruszały się one tylko po wybranej osi pionowej lub poziomej, ale też narzędzia pneumatyczne montowane mogą być na specjalnych ruchomych głowicach oraz z użyciem ramion modułowych, co sprawia, że zasięg ich pracy jest o wiele większy, a tym samym są one o wiele bardziej praktyczne w działaniu, dając pracownikowi większe możliwości ich użycia, ale też przy zachowaniu koniecznych wymogów bezpieczeństwa. Konstrukcja balanserów jest też tak przygotowana, aby montowało się na nich narzędzia w taki sposób, żeby nie miały one szansy na odczepienie się od nich. Są to zaawansowane zabezpieczenia, które nie pozwalają na upuszczenie narzędzi nawet wtedy, gdy nastąpią jakieś zwarcia czy przerwy w dostawie energii, zatem i pod tym kątem jest się należycie zabezpieczonym. Balansery często mają też wiele innych zabezpieczeń w zależności od tego, z jakimi narzędziami mają współpracować. Trzeba pamiętać o tym, że balanser i elektronarzędzia, narzędzia pneumatyczne i inne wraz z nim stosowane muszą być odpowiednio do siebie dopasowane, aby mogły pełnić swoje zadania jak najbardziej pewnie oraz bez zakłóceń. Decydując się na umieszczenie w swoim zakładzie pracy balanserów, każdy pracodawca będzie mógł oczekiwać nie tylko poprawy bezpieczeństwa na stanowiskach pracy, ale również tego, że znacznie powiększy się jej wydajność, więc jest to naprawdę doskonałe rozwiązanie zarówno w dużych przedsiębiorstwach, jak i nawet tych mniejszych, gdzie także kładzie się duży nacisk na te kwestie.

Koszty związane z kupnem oraz montażem balanserów co prawda nie należą do najniższych, ale też trzeba pamiętać, że w dłuższym okresie będzie to genialna inwestycja, która pozwoli dotychczas niezbyt wydajnie działającym przedsiębiorstwom na to, aby móc bez problemu zacząć wykonywać swoje zadania jeszcze skuteczniej, konkurując z innymi firmami w branży. Jeśli rzeczywiście skusiła cię ta perspektywa, wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie skontaktowanie się z przedsiębiorstwem, które zajmuje się sprzedażą balanserów oraz doradztwem w zakresie ich wyboru, ponieważ warto skonsultować się ze specjalistami, zanim dokona się złożenia zamówienia na konkretne modele.

Jak było to wcześniej zaznaczane, bardzo ważne jest to, aby balanser był specjalnie dopasowany do używanych na terenie zakładu narzędzi. Jeśli już wybierzemy odpowiednią firmę i zakupimy balansery, wtedy na pewno w niedługim czasie będzie można zauważyć znaczne polepszenie się wszystkich kwestii związanych z szybkością produkcji oraz oczywiście jej bezpieczeństwem. Każdy odpowiedzialny pracodawca powinien dbać o to, aby jego pracownicy zawsze mogli na swoich stanowiskach pracy wykonywać powierzone im czynności nie jedynie jak najbardziej wydajnie, ale również z należytą ochroną przed wypadkami przy pracy.