Wady i zalety mieszkania w centrum

Wybierając mieszkanie, często zwracamy uwagę na lokalizację. Dla jednych istotne jest to, by ich przyszły dom znajdował się blisko przystanków komunikacji miejskiej. Inni – szczególnie młodzi rodzice – starają się wybierać nieruchomości blisko punktów usługowych, przychodni lekarza rodzinnego czy placówek edukacyjnych. W cenie są nierzadko tereny zielone oraz mieszkania, które znajdują się nieopodal placów zabaw dla dzieci. Od lat popularność zdobywają również lokale mieszkalne w ścisłym centrum miasta. Dla wielu osób z różnych względów pomieszkiwanie w centrum nie jest dobre. Inni chwalą sobie takie rozwiązanie. Jeśli planujemy kupno nieruchomości mieszkalnej, powinniśmy poznać każdy punkt widzenia. Krótka charakterystyka pozwoli bowiem ocenić, czy rzeczywiście opłaca się nabywać w centrum miasta lokal mieszkalny na własność.
Centrum – zalety lokalizacji

Mieszkania w centrum są niezwykle komfortowe, ponieważ dojazd do każdego miejsca w mieście zajmuje niewiele czasu. Taką lokalizację wybierają przede wszystkim ludzie młodzi, na przykład młode małżeństwa bądź studenci. W centrum nietrudno o takie punkty usługowe, jak sklepy, apteki czy szkoły i przedszkola. Kilka lat temu w wielu miastach taka lokalizacja była pozbawiona terenów zielonych, jednak w ostatnim czasie miejskie władze dbają o to, by także w centrum pojawiały się parki i oczka wodne, które nieco ożywią przestrzeń. Jakby jednak nie było mieszkańcy centrum muszą borykać się z wieloma problemami.

Centrum – wady lokalizacji

Centrum miasta – szczególnie dużego – zwykle kojarzy się ze zgiełkiem oraz z hałasem. Nawet jeśli nie ma tam dużego natężenia ruchu samochodowego, codziennie ulicami porusza się kilka tysięcy mieszkańców. Nie tylko za dnia, ale również w nocy. W niektórych miejscach wciąż brakuje terenów zielonych, co z kolei zniechęca rodziny z dziećmi. To między innymi dlatego deweloperzy – budując nowe mieszkania – muszą zadbać również o przestrzeń podmiejską. Stąd nowe place zabaw dla dzieci oraz ogrodzone osiedla.

Rynek pierwotny czy rynek wtórny

lokaleMieszkania w centrum dostępne są na dwóch rynkach – wtórnym oraz pierwotnym. Te ostatnie to oczywiście nieruchomości oferowane przez firmy deweloperskie. Choć coraz częściej inwestorzy decydują się na lokalizacje podmiejskie, mieszania w centrum wciąż są w cenie. Nie da się jednak ukryć, iż więcej nieruchomości w tym miejscu znajdziemy oczywiście na rynku wtórnym. Którą opcję wybrać? Wszystko zależy od tego, czego oczekujemy od przyszłego mieszkania.

Rodzaje nieruchomości w centrum

W centrum z reguły nie znajdziemy domów jednorodzinnych, ponieważ jest to domena osiedli podmiejskich. Możemy zatem liczyć na takie nieruchomości jak mieszkania kilkupokojowe czy kawalerki. Te mogą być umieszczone w nowoczesnych blokach mieszkalnych (jeśli deweloper znajdzie dobrą działkę pod budowę) lub w stylowych, starych kamienicach. Decydując się na te ostatnie musimy liczyć się jednak z pewnymi utrudnieniami. Nierzadko kupno kamienicy wiąże się z przeprowadzaniem nieprzewidzianych remontów czy też z wymianą zepsutych i przestarzałych instalacji. Jeśli planujemy zakup na rynku wtórnym, musimy dobrze sprawdzić aktualnego właściciela oraz jego ofertę. Najprościej będzie, jeśli ten ostatni przedstawi nam ważną wycenę swojego mieszkania.

Inne opcje lokalizacyjne

Centrum miasta rządzi się swoimi prawami. Jeśli zdecydujemy się na inną opcję, z pewnością będziemy mieli w czym wybierać. Na rynku znajdziemy mieszkania i domy zlokalizowane w bardzo różnych miejscach. Przede wszystkim na osiedlach miejskich, które z roku na rok zdobywają popularność. W takich miejscach plusem są oczywiście tereny zielone oraz ogrodzone osiedla z placami zabaw i dwudziestoczterogodzinną ochroną. Podobny standard mają również osiedla podmiejskie, czyli takie budynki, które w całości zlokalizowane są pod miastem. Jeśli mamy dość tłoku i hałasu, z pewnością osiedla za miastem będą dla nas idealnym rozwiązaniem. Z drugiej strony warto pamiętać o tym, że lokalizacja nie jest najistotniejsza. Liczy się przede wszystkim to, by dom odpowiadał nam pod wieloma innymi względami.

Jak się zatem okazuje, mieszkanie w centrum ma swoje wady i zalety. Co więcej, tych ostatnich jest o wiele więcej, dlatego nieruchomości mieszkalne zlokalizowane w ścisłym centrum miasta nadal cieszą się ogromnym zainteresowaniem, a firmy deweloperskie walczą o to, by nowe osiedla mieszkalne powstawały w samym centrum miasta. Jeśli chodzi o mieszkania centrum okazuje się idealną lokalizacją pod wieloma względami. Jeszcze do niedawna wiele osób narzekało na hałas i duże natężenie ruchu w takich miejscach. W ostatnim czasie bardzo często władze miejskie dbają o to, by w centrum znikały ruchliwe drogi i samochody. Na przykład na rzecz kolejnych placów zabaw czy pięknych, przestrzennych parków, w których można bawić się z dziećmi, biegać czy jeździć na rowerze. Na chwilę obecną wydaje się, że w kolejnych latach nieruchomości mieszkalne w centrum będą cieszyć się rosnącym zainteresowaniem wśród wielu mieszkańców.