Czym są solary i jaka jest ich rola?

Dzięki nowoczesnym technologiom w naszych czasach nie musimy już koncentrować się na tradycyjnych metodach grzewczych, możemy natomiast wybrać idealny dla siebie sposób ogrzewania. Wysokie rachunki za ocieplanie wody zmuszają do myślenia o pozyskaniu energii w inny, alternatywny sposób. Największym źródłem naturalnej, odnawialnej oraz nieograniczonej energii jest słońce. Solary słoneczne są idealnym rozwiązaniem dla osób poszukujących energooszczędnej formy grzewczej. Solary, inaczej kolektory słoneczne, to urządzenia, które zamieniają pozyskaną od słońca energię na ciepło. Montowane są na dachach budynków, często nawet na ziemi. Jako że ich głównym zadaniem jest pochłanianie promieni słonecznych, powinny one możliwie przez jak najdłuższy czas w ciągu dnia być wystawione na działanie promieniowania słonecznego. Lokalizacja kolektora jest bardzo ważna, ponieważ im więcej energii słonecznej pochłonie, tym więcej wyprodukuje energii cieplnej. Kolejnym ważnym aspektem w położeniu płyty kolektora jest kąt jej ustawienia.

W naszym kraju płyta kolektora słonecznego powinna być ustawiona pod kątem 42 stopni do poziomu, na południe. Choć Polska nie jest krajem, w którym ludzie narzekają na nadmiar słońca, wręcz przeciwnie, skarżą się na jego brak, nawet tutaj instalacja solarów słonecznych przynosi bardzo duże zyski. Aby solary słoneczne działały bez zarzutu, muszą pochłaniać jak największą ilość promieni słonecznych, zrozumiałe więc jest, że częste zachmurzenie nieba jest czynnikiem rujnującym ideę kolektora. Dlatego też urządzenia te montuje się najczęściej na południu, w ciepłych krajach na brzegu morza Śródziemnego bądź w Afryce, aczkolwiek instalacja solarów jest na tyle korzystna, że również w Polsce jest to działanie pożądane. Jednakże, aby przynosiły one jak najwięcej zysków, należy wiedzieć, gdzie je montować. W naszym kraju najlepszym miejscem na instalację kolektorów słonecznych są niziny środkowej Polski, gdyż tam właśnie panuje najmniejsze zachmurzenie w ciągu roku. Regionem charakteryzującym się największym zachmurzeniem są Karkonosze.

Solary są świetnym rozwiązaniem dla osób chcących zaoszczędzić energię, gdyż miasto jest położone w obszarze, który cechuje się mniejszym zachmurzeniem niż większość regionów w naszym kraju. Gdy dostęp promieni słonecznych do płyty kolektora nie jest ograniczony przez chmury, działanie urządzenia jest naprawdę skuteczne. Nawet w chłodniejsze dni, gdy niska temperatura ochładza powietrze, solary działają bez zarzutu, wystarczy, że nawet lekkie promienie dostają się do urządzenia. Instalując w ramach ocieplenia solary, jesteśmy przyjaźni dla środowiska, gdyż ekologicznie oszczędzamy energię. Jest ona pozyskiwana w sposób naturalny, od słońca. Kolektory słoneczne nie zanieczyszczają środowiska, wspomagają natomiast funkcjonowanie kotła centralnego ogrzewania, dzięki czemu umożliwiają zauważalną redukcję kosztów płynących z podgrzewania wody w systemie grzewczym.

Tak więc Solary są idealnym, energooszczędnym uzupełnieniem systemu centralnego ogrzewania i układu podgrzewania wody użytkowej. Korzystając z tego źródła energii mamy również wpływ na zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery. Po instalacji, solary nie potrzebują dodatkowej obsługi z serwisu, są bowiem niezawodne i działają bez awarii. Rozróżniamy wiele rodzajów kolektorów słonecznych, tak więc: kolektory płaskie (które dzielą się na: cieczowe, gazowe i dwufazowe), próżniowe, skupiające i specjalne (są to np. okna termiczne). Najczęściej zakłada się płaskie solary gdyż są one najpopularniejsze na rynku. Taki kolektor to ciemna, miedziana bądź aluminiowa płyta, pokryta obudową. Poprzez specjalne przewody zamontowane przy płycie, przepływa do niej niekrzepnący czynnik grzewczy, który odbiera energię. Najczęściej czynnikiem tym jest glikol. Na wierzchu kolektora zamocowana jest szyba, która chroni solary przed utrata ciepła i szkodliwym oddziaływaniem pogody. Solary produkowane są ze szkła hartowanego. Oznacza to, iż są trwałe i niepodatne na wszelkiego rodzaju uderzenia i naciski, które mogą pojawiać się przy silnych opadach śniegu lub gradu. Tak mocne solary gwarantują jednocześnie niemal całkowitą przepuszczalność promieni słonecznych. W przypadku zastosowania szkła solarnego owa przepuszczalność wynosi 90%, natomiast przy użyciu szkła antyrefleksyjnego jest to aż 95%. Tego typu solary charakteryzują się większą sprawnością w okresie letnim. Często montowane są również próżniowe solary. Są one zupełnie inaczej zbudowane. Taki kolektor zawiera kila szklanych rur, w których absorber, gromadzący ciepło, umieszczony jest w próżni. Dzięki temu rozwiązaniu pobieranie energii słonecznej jest w mniejszym stopniu uzależnione od temperatury zewnętrznej. Tego typu solary są efektywne w ciągu całego roku, wykorzystują energię zarówno przy ujemnych temperaturach, jak i przy zachmurzeniu. Są bardziej wydajne i wykazują sprawne działanie niezależnie od pory roku. Ich instalacja jest jednak droższa, są także bardziej podatne na działanie czynników atmosferycznych. Solidne i ekonomiczne produkty tego typu można podejrzeć na stronie producenta.