Crossfit – ćwiczenia zindywidualizowane

Crossfit od dłuższego czasu bije rekordy popularności wśród najczęściej wybieranych ćwiczeń na siłowni. Co powoduje iż coraz więcej osób decyduje się właśnie na tę formę aktywności?

Czym jest crossfit?

Crossfit to program treningu siłowo-kondycyjnego opartego na poprawie najważniejszych zdolności siłowych. Dzięki crossftowi w krótkim czasie możemy porawić swój stan zdrowia i kondycję ogólną, a także pięknie wyrzeźbić ciało. Trening crossfit powstał w amerykańskim garażu trenera Grega Glassmana, który pragnął stworzyć program prostych ćwiczeń siłowych, które w szybki sposób będą w stanie poprawić kondycję każdego człowieka, bez względu na wyjściowy poziom jego wytrzymałości siłowej. Trening ten spodobał się na początku kalifornijskiej policji, później przejęły go grupy strażaków, policjantów i amerykańskich żołnierzy. Ze względu na spektakularne efekty szybko trafił do siłowni na całym świecie i stał się jednym z najczęściej wybieranych treningów.

Zdrowie

Crossfit poprawia naszą ogólną wytrzymałość, dzięki ćwiczeniom jesteśmy bardziej zwinni i sprawni. Zdecyowanie poprawia się także sprawność naszego układu krążenia i układu oddechowego, elastyczność ciała, moc mięśni, szybkość. Stajemy się osobami zdrowszymi i bardziej świadomymi swojego ciała, a dodatkowo spełniamy swoje ambicje.

Brak nudy

Każdy trening crossfit jest inny! Codziennie czeka na nas inny WOD czyli workout of the day, zestaw oryginalnie ułożonych ćwiczeń, któe mogą trwać od 20 do 30 minut. Oczywiście każdy trening poprzedza 5-10 minutowa rozgrzewka obejmująca zazwyczaj przysiady ze sztangą (thrusters), podnoszenie kettlebell, pompki, skoki na skakance. WOD jest zróżnicowany, ale stosuje się w nim te same zasady. Każde ćwiczenie wykonuje się 1-2 minuty po których następuje zmiana i kolejne ćwiczenie. Nie robimy przerw, dajemy z siebie wszystko i staramy się zrobić jak najwięcej powtórzeń danego ćwiczenia każdego dnia bijąc swoje rekordy, pokonując swoje słabości.

Filozofia i społeczność

Crossfit jest więc oparty na rywalizacji: pobijaniu rekordów swoich, a także rekordów pozostałych osób z grupy. Każdy pragnie być coraz lepszy, coraz silniejszy, coraz zdrowszy. Z drugiej jednak strony, pomimo rywalizacji w grupach panuje prawdziwie rodzinna atmosfera. Wszystkich łączy ekstremalny wysiłek. W grupie zawsze możesz liczyć na wsparcie, doping, życzliwą radę i uwagę. Crossfit to pewnego rodzaju filozofia i społeczność. Filozofia crossfit nawiązuje do prostoty ćwiczeń (nieliczne przyrządy, liczy się twoje ciało), prostego otoczenia (hala, sala, garaż bez zbędnych ozdób, crossfit box z pewnością nie wygląda jak standardowa sala fitness) oraz prostego jedzenia, wielu crossfiterów stosuje dietę paleo, która nawiązuje do zwyczajów żywieniowych naszych przodków. W paleo jemy tylko owoce, warzywa, ryby, mięso, miód, orzechy, to co mogli upolować, czy znaleźć nasi prehistoryczni przodkowie. Odrzucamy mleko i zboża, a także wszelką przetworzoną żywność. Sięgamy do źródeł.